§1 Postanowienia ogólne
- Określone poniżej zasady dotyczące zdarzeń medycznych podczas zawodów/gal bokserskich nie mają charakteru wytycznych a są jedynie zaleceniami mającymi na celu usystematyzowanie postępowania personelu medycznego.
- Ostateczne decyzje dotyczące postępowania medycznego są podejmowane przez personel medyczny indywidualnie i niezależnie, w zgodzie z aktualną wiedzą medyczną.
§2 Gale bokserskie
- W przypadku konieczności interwencji zespołu ratownictwa medycznego i/ lub lekarza podczas trwania gali, zasady postępowania w/w osób są zgodne z aktualną wiedzą medyczną, zostają podjęte w sposób indywidualny i nie podlegają sugestiom ani naciskom osób trzecich.
- W przypadku prób wywierania nacisku na personel medyczny przez zawodników i osoby z nimi związane celem podejmowania decyzji niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną i mogących w sposób pośredni lub bezpośredni szkodzić zawodnikowi, Kierownik zawodów ma prawo do nałożenia na w/w osoby kar od finansowych do wykluczenia z udziału w gali włącznie.
- Udział w galach bokserskich mogą wziąć wyłącznie zdrowi zawodnicy, bez czynnych kontuzji uniemożliwiających udział w walce.
- Każdy zawodnik biorący udział w walce bokserskiej zobowiązany jest dostarczyć aktualne i niezbędne badania lekarskie z kwalifikacją do czynnego uprawiania sportu wyczynowego wystawioną przez uprawnionego lekarza sportowego.
- Zawodników występujących na galach nadzorowanych przez Stowarzyszenie Polska Unia Boksu obowiązują następujące badania lekarskie:
- Krew – grupa krwi – jednorazowo
- Badanie ogólne krwi – ważne 1 rok
- HIV – ważne 1 rok
- Żółtaczka Hbs – ważne 1 rok
- Żółtaczka HCV – ważne 1 rok
- EKG wraz z opisem – ważne 1 rok
- Pełne badanie okulistyczne – ważne 1 rok
- MRI/MRA wraz z opisem – ważne 1 rok
- Badanie ogólne wystawione przez lekarza na podstawie powyższych badań na druku stowarzyszenia, który jest załącznikiem do regulaminu – ważne 1 rok, jednak nie dłużej niż którekolwiek z powyższych badań (poza badaniem HIV)
- Dodatkowo Stowarzyszenie może poprosić o ogólne badanie neurologiczne
- W przypadku kobiet wymaganym badaniem jest: test ciążowy – ważny 2 tygodnie.
- Wszyscy zawodnicy podlegają indywidualnej ocenie lekarskiej przez lekarza zawodów przed rozpoczęciem zawodów. O miejscu i terminie badania lekarskiego poinformuje Promotor gali w porozumieniu z Kierownikiem zawodów.
- Zdolność zawodnika do udziału w zawodach zostaje potwierdzona przez lekarza przez przybicie pieczątki w wyznaczonym miejscu w protokole zawodów.
- Kierownik zawodów lub Lekarz zawodów może odmówić udziału w walce zawodnikowi w przypadku stwierdzenia braku niezbędnej dokumentacji medycznej lub nieprawidłowości w stanie zdrowia uniemożliwiających bezpieczny udział w walce.
- Podczas trwania zawodów Stowarzyszenie Polska Unia Boksu zapewnia obecność lekarza, a Promotor zapewnia obecność zespołu ratownictwa medycznego dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zawodów.
- Podczas trwania walk lekarz i zespół ratownictwa medycznego znajdują się w wyznaczonych przed galą miejscach, które umożliwiają natychmiastowe podjęcie interwencji w przypadku uszkodzenia ciała zawodnika.
- Promotor każdorazowo zapewnia personelowi medycznemu łatwy i nieograniczony dostęp do telefonu.
- Pomocy poszkodowanemu w przypadku zaistniałej kontuzji udziela obecny na miejscu zespół ratownictwa medycznego, stanowiący zabezpieczenie zawodów.
- W uzasadnionych przypadkach pomoc jest również udzielana przez lekarza zwodów.
- Lekarz zawodów sporządza niezbędną dokumentację z zaistniałego zdarzenia w protokole zawodów dostarczonym przez Stowarzyszenie Polska Unia Boksu.
- W przypadku kontuzji lub zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu zawodnika obowiązują procedury jak w punkcie III i IV.
- Zespół ratownictwa medycznego biorący udział w zabezpieczeniu zawodów powinien mieć doświadczenie w zabezpieczeniu urazów, w tym urazów sportowych oraz urazów głowy.
- Lekarz biorący udział w zabezpieczeniu zawodów powinien mieć doświadczenie w udzielaniu pomocy po urazach sportowych i być w stanie szybko oraz sprawnie określić zdolność zawodnika do dalszego udziału w walce po doznanym urazie.
§3 Kontuzje
- W przypadku wystąpienia kontuzji sędzia ma prawo wstrzymać walkę na łączny czas maksymalnie do 5 minut.
- W czasie wstrzymania walki lekarz zawodów dokonuje niezbędnych oględzin poszkodowanego zawodnika celem określenia możliwości dalszego udziału poszkodowanego w walce. Do momentu podjęcia decyzji o przerwaniu walki, lekarzowi nie wolno opatrywać zawodnika.
- Decyzja lekarza zostaje poprzedzona oceną stanu zdrowia poszkodowanego w oparciu o aktualną wiedzę medyczną.
- Po usłyszeniu opinii lekarza sędzia ringowy podejmuje niezależną decyzję o kontynuacji lub przerwaniu walki.
- W przypadku stwierdzenia braku możliwości kontunuowania walki przez jednego z zawodników ustalenie rozstrzygnięcia walki należy do sędziego ringowego i odbywa się na podstawie odrębnego regulaminu.
- W przypadku braku możliwości określenia zdolności poszkodowanego do dalszego udziału w walce przez lekarza lub w przypadku braku możliwości podjęcia dalszej walki przez łączny czas powyżej 5 minut poszkodowanego uznaje się za niezdolnego do dalszej walki.
- W przypadku zaistnienia sytuacji jak w punkcie 6 decyzję o przerwaniu walki podejmuje sędzia ringowy.
- Wystąpienie kontuzji zostaje opisane przez lekarza zawodów w protokole medycznym dostarczonym przez Stowarzyszenie Polska Unia Boksu.
- Udzielenie pomocy poszkodowanemu następuje przez zespół ratownictwa medycznego, stanowiący zabezpieczenie zawodów.
- Lekarz zawodów może brać udział w udzieleniu pomocy poszkodowanemu jeżeli zajdzie taka potrzeba.
- Poszkodowany może odmówić uzyskania pomocy od personelu medycznego i doraźnie zaopatrzyć kontuzję we własnym zakresie, z ewentualną pomocą osób mu towarzyszących.
§4 Urazy głowy z utratą świadomości
- W przypadku urazów głowy z utratą przytomności powyżej 10 sekund należy bezwzględnie przerwać walkę i poprosić o pomoc personel medyczny.
- Pomocy poszkodowanemu w zaistniałej sytuacji udziela obecny na miejscu zespół ratownictwa medycznego, stanowiący zabezpieczenie gali.
- W uzasadnionych przypadkach pomoc jest również udzielana przez lekarza zwodów.
- Lekarz zawodów sporządza niezbędną dokumentację z zaistniałego zdarzenia w protokole zawodów dostarczonym przez Stowarzyszenie Polska Unia Boksu.
- Po otrzymaniu ciosu nokautującego zawodnik nie powinien walczyć przez okres 4 tygodni w przypadku TKO i 6 tygodni w przypadku KO.
- W przypadku dwóch nokautów w przeciągu 3 miesięcy przerwa powinna wynieść kolejne 3 miesiące.
- W przypadku 3 nokautów w przeciągu jednego roku przerwa powinna wynieść 12 miesięcy,
- Przedstawiony czas jest minimalnym czasem niezbędnym do rekonwalescencji poszkodowanego.
- Powrót do walk po nokaucie każdorazowo powinien być poprzedzony kwalifikacją uprawnionego lekarza.
- Badanie lekarskie bezwzględnie należy uzupełnić o badanie MRI/MRA.
- W uzasadnionych przypadkach przed powrotem do walk konieczna może się okazać konsultacja lekarza neurologa i dodatkowe badania obrazowe.
- W uzasadnionych przypadkach przerwa w udziale w walkach może zostać wydłużona przez lekarzy prowadzących zawodnika.
- W trakcie trwania przerwy zawodnik jest zobowiązany do całkowitego zaprzestania udziału w zawodach obejmujących wszystkie sporty walki.
- W przypadku stwierdzenia naruszenia punktu 13 Stowarzyszenie Polska Unia Boksu rezerwuje sobie prawo do zawieszenia zawodnika.
Opracowanie: Stowarzyszenie Polska Unia Boksu
Zespół lekarzy:
lek. Mahdi Al- Jeabory
lek. Michał Boruciński
KONTO BANKOWE:
PL46109010560000000146810463
ADRES
ul. Belwederska 23,
00-761 Warszawa,
POLSKA
PREZES: Jarosław Kołkowski
SEKRETARZ GENERALNY: Paulina Pietras
Email: biuro@polskauniaboksu.pl